Walka z alkoholizmem jest trudna, wyboista i wymaga dobrej woli samego pacjenta, wsparcia jego bliskich oraz zaangażowania terapeuty. Prowadząc ośrodek leczenia uzależnień w Katowicach wielokrotnie spotykaliśmy się z sytuacjami, w których po opanowaniu nałogu podczas terapii uzależnień, pacjent ponownie popadał w nałóg. Takie nawroty choroby alkoholowej zdarzają się i trzeba być na nie przygotowanym.

Jako doświadczeni terapeuci potrafimy rozpoznać objawy alkoholizmu i nawrotu uzależnienia. Może on pojawić się w wyniku długotrwałego stresu, w którym żyje pacjent, spadku motywacji, niezadowolenia z życia w abstynencji, depresji, użalania się nad sobą czy pustką duchową. To tylko jedne z licznych powodów, dla którego trzeźwy alkoholik sięga po kieliszek. Podobny mechanizm może dotyczyć każdego innego uzależnienia.

Zapobieganie nawrotom jest elementarnym etapem leczenia alkoholizmu. Pacjenci i ich rodziny często pytają nas jak skutecznie leczyć alkoholizm. Odpowiadamy, że ważne jest dostrzeżenie samego problemu, przejście przez terapię uzależnień oraz zapobieganie nawrotom schorzenia.